Kiedy powstaje obowiązek wprowadzenia kas rejestrujących przez lekarzy?

Serwis Doradztwa Podatkowego – nr 000080 – 07-03-2011 r. Z dniem 1 stycznia 2011 r., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, część podatników dotychczas zwolnionych z obowiązku ewidencji kasami rejestrującymi, utraciło to zwolnienie. Grupami, które od dnia 1 stycznia 2011 r. podlegają temu obowiązkowi są podatnicy świadczący usługi ...

Więcej

Zarobek dziecka wpływa na zeznanie rodzica.

Dziennik Gazeta Prawna, 03-03-2011 r. Jeśli zarobki dziecka w 2010 roku przekroczyły 3089 zł, rodzic samotnie je wychowujący nie będzie mógł skorzystać z preferencji w PIT. Preferencyjne warunki rozliczenia osoby samotnie wychowującej dziecko polegają na wykazaniu w rocznym zeznaniu podatku w podwójnej wysokości, obliczonego od połowy dochodów. Jak przypomina Anna Trembasiewicz, dyrektor zarządzający w Auxilium, oddział w Łodzi, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy ...

Więcej

Aby unieważnić dokument sprzedaży, trzeba mieć oryginał.

Źródło: Rzeczpospolita, 19-01-2011 r. Podatnik może anulować fakturę, jeśli spełnione są dwa warunki: nie doszło do zawarcia transakcji i nie została ona wprowadzona do obrotu. Najczęstszą przyczyną anulowania faktury jest błąd. Chodzi o sytuację, gdy przedsiębiorca przez pomyłkę wystawia ją, mimo że usługa nie została wykonana lub nie doszło do sprzedaży. Nawet jeśli zostanie to odkryte niemal od razu, to pojawia się problem.

Więcej

Opłaty za mieszkanie prezesa mogą być kosztem.

Źródło: Rzeczpospolita, 08-09-2010 r. Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należności ponoszone na wynajem mieszkania dla prezesa zarządu. Musi jednak pamiętać, aby wydatek spełniał ogólne warunki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a więc przede wszystkim miał związek z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie mogło mieć wpływ na wielkość uzyskanych przychodów. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 sierpnia ...

Więcej

Wydatki na szkolenia pracowników będą kosztem podatkowym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 26-08-2010 r. Jeśli spółka opłaca pracownikom szkolenia, które są związane z prowadzoną przez spółkę działalnością, mogą one stanowić jej koszty uzyskania przychodów.Izba Skarbowa w Bydgoszczy wyjaśniła, jak firma powinna rozliczać wydatki ponoszone na szkolenia dla pracowników. W analizowanej przez izbę sprawie, spółka w celu poprawy efektywności swoich działań zamierza kierować pracowników na szkolenia, za które poniesie pełny ...

Więcej

Szef może żądać od pracowników przedstawienia dokumentów.

Źródło: Rzeczpospolita, 10-08-2010 r. Płatnik musi wykazać, że narzędzia, materiały czy sprzęt, którymi posługuje się pracownik, wykonując pracę dla pracodawcy, stanowią jego własność oraz w jakim zakresie były rzeczywiście wykorzystywane do pracy na rzecz pracodawcy. Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 marca 2007 r., I SA/Wr 59/07

Więcej